19 лис, 2019 0 Коментарів 33 Перегляди

Символіка

   Першим з відомих символів міста Болехова стала його печатка, віднайдена на одному з давніх пергаментів XVII століття. Суттєвим фактом  є її відповідність з давнім християнським гербовиком міста.    Сама ж печатка була округлої форми. Її відтиск мав зоображення Святого Йосипа, з немовлям Ісусом і з пальмовою гілкою в лівій руці. По краю печатки було нанесено надпис - з вказівкою на містечко Болехів.     Окрім цієї печатки, місто мало печаті й в інші епохи свого існування. На жаль, вони всі були доволі примітивно-бюрократичні із численими офіційно-номенклатурними надписами.
Першим відомим гербом Болехова було геральдичне зображення на срібному тлі Святого Йосипа, з немовлям Ісусом і з пальмовою гілкою в лівій руці. Обидва в блакитних шатах. (Джерело: А.Гречило, Ю.Савчук, I.Сварник «Герби мiст Украiни (XIV-Iпол.XX ст.)». Його зоображення зустрічається в документах тієї епохи, й використовувалося на міській печатці.
        Вже на початку XVIIстоліття (1603 року) король Зигмунт ІІІ Ваза своєю латиномовною грамотою  надав Болехову магдебурзьке право, а з ним право всім міським суспільним верствам (шляхті, духівництву, купцям, ремісникам) на самоврядування, лавничі суди, торгівлю, цехові об’єднання, солеваріння, пропінацію тощо. Болехів отримав тоді статус міста і герб, який складався з двох вертикальних половин. Одна половина - колишній родовий герб Ходорівських «Корчак» із трьох срібних стрічкоподібних відтинків русел на кольоровому червоному або синьому тлі, що символізували давні земельні володіння в районі трьох річок, до якого додано три пелюстки білої лілії як абстрактно-геральдичний символ (а можливо ще комусь належав Болехів). Інша – родовий герб Гедзінських, під назвою «Правдич» (на блакитному тлі червоний фортечний мур, за яким золотий лев, що тримає в лапах так зване кільце правди). Тут варто додати, що певне відношення до Болехова або якоїсь його частини мали Гербурти з Фельштина («де Фульштан»), які можливо, через  якесь породичання з паростками французких Бурбонів принесли в герб Болехова згадувану квітку лілії.
У книзі «Міські та містечкові герби України» Володимира Панченка вказується, що з 1603 року герб Болехова мав такий вигляд: загальний фон герба — червоний. У лівій частині розділеного по вертикалі геральдичного щита ліворуч зображена кам'яна кладка міської стіни, а праворуч три гамеіди під лілією.
Ф.Ковалишин описував герб так: щит розколений, у першій його частині на блакитному тлі червоний фортечний мур, за яким золотий лев, що тримає в передніх лапах золоте кільце, у другій - на червоному тлі три срібні бруски, над якими срібна квітка лілії.
Нинішній офіційний символ міста обласного значення - Герб міста Болехова - затверджено рішенням дев’ятої сесії Болехівської міської ради народних депутатів від 17 квітня 1992 року.
Це бойовий щит коричневого кольору прикрашений по периметру стилізованими яскраво-зеленим дубовим листям, що утворює у верхній частині корону з обох боків корони зображені голуби — символи небесного заступництва.
Відповідно до зображення герба з початку ХVIIстоліття, щит має бути переділений схрещенням двох смужок на чотири частини в кольорах властивих давньому українському етносу (щит синій або голубий, смужки золотисті, або верхня частина – синя, нижня – жовта).
На першому полі розміщено основні елементи герба найдавніших відомих власників і можливих засновників Болехова - Гедзінських: над контурною формою корчаги (глиняної посудини), зображеної за допомогою трьох смужок русел, стремить тризубий паросток або квітка з трьома пелюстками.
На другому полі зображено силует дерев’яної оборонної стіни з в’їзною брамою, що мають відношення до періоду формування міста;
Третє-четверте нижнє поля символізують виробничий профіль міста: солеваріння (три топки солі – дві знизу, одна – вверху) і деревообробку (трьохраменна ялинка).
Всі зображення подають в білому або сірому кольорі.
Гімн міста Болехова затверджений рішенням Болехівської міської ради від 16.05.2002 року № 17- 01/02. Гімн міста – це музичний твір, автором слів  якого є Роман Скворій, а автором музики - Галина Іванишин.


Пісня про Болехів
В підгір’ї бойківських Карпат,
Немов розсипане намисто,
В сплетінні вуличок і хат
Лежить Болехів - рідне місто.
Краянам нашим синя даль,
І сонця блиск з герба Данила,
І чисті плеса, мов кришталь,
Віками душу молодили.
По руслу Сукелі – ріки
Шуміли вільхи й верболози...
А вдаль спливали дні й роки –
Солодкі і солоні сльози.
Просвіти кидали кличі
Франко й Кобринська в дні знегоди
Сталити кликали мечі
І йти у бій задля народу!
У прях за вільний рідний край
Стрілецька юнь тут склала крила.
Той ратний подвиг пам 'ятай –
Вкраїни в ньому слава й сила
О рідне місто, співе мій,
Люблю тебе, тебе кохаю,
Бо ти в душі, мов цвіт ясний.
Краса і гордість мого краю.Історичний нарис
Про місто лис. 2019

Історичний нарис

Болехів — перше місто Івано-Франківської області, якщо в'їжджати до неї з боку Стрия. Місто розташоване у передгір'ї Карпат у долині річки Сукіль. Кілька кілометрів на схід від Болехова протікає ріка Свіча. Перша письмова згадка про "болехівські...

0 Коментарів

Ми у соцмережах

Пошук на сайті

Випадкові новини

Авторизація