Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки
Право на відпустку працівника закріплене у статті 45 Конституції України. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки.
Безумовно, відпустка потрібна кожній працюючій людині, адже це час відпочинку від роботи, вирішення особистих справ, оздоровлення, зміцнення нервової системи, покращення емоційного та фізичного стану тощо. Але бувають випадки, коли невикористані дні відпусток можна замінити грошовою компенсацією.
Про те, хто і за яких умов може отримати грошову компенсацію за невикористані дні відпусток розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко в ефірі щотижневої передачі «Право знати» на хвилі Українського радіо.Херсон
Аудіопрогравач
Статтею 2 Закону «Про відпустки» визначено, що право на відпустки забезпечується в тому числі забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім звипадків, передбачених статтею 24 цього Закону.
Відповідно до законодавства України грошову компенсацію за невикористані відпустки можна отримати без звільнення (у даному випадку лише за щорічні), у разі звільнення працівника або його смерті (за дні усіх невикористаних щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи), а також у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство (лише за щорічні відпустки).
Як отримати грошову компенсацію за невикористані щорічні відпустки без звільнення?
Частина 4 статті 24 Закону України про відпустки говорить нам про те, що за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні. Аналогічні положення містяться у статті 83 Кодексу законів про працю України. Грошовій компенсації без звільнення працівника відповідно до законодавства підлягає лише щорічна відпустка.
Статтею 4 Закону України «Про відпустки» визначено такі види щорічних відпусток:
- основна відпустка;
- додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
- додаткова відпустка за особливий характер праці;
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством(наприклад, відпустка за стаж в органах місцевого самоврядування тощо).
До щорічних відпусток не належать: додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творча відпустка, відпустка для підготовки та участі в змаганнях, соціальні відпустки (відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустка у зв’язку з усиновленням дитини; додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи; відпустки без збереження заробітної плати. Тому їх не враховують при визначенні права працівника на отримання грошової компенсації за частину щорічної відпустки без звільнення.
Крім того, не допускається заміна грошовою компенсацією всіх видів відпусток особам віком до вісімнадцяти років.
Варто пам’ятати, що для заміни грошовою компенсацієючастини щорічної відпустки потрібне бажання працівника. Для цього працівник пише заяву, в якій вказує своє бажання компенсувати грошима частину щорічної відпустки та кількість днів щорічної відпустки, які він бажає компенсувати. Тобто на момент написання заяви працівник має вже використати не менш, ніж 24 календарних днів щорічної відпустки або має намір їх використати, про що має свідчити вже написана заява на відпустку. Роботодавець не має права наполягати на заміні частини щорічної відпустки грошовою компенсацією.
Грошова компенсація за невикористані відпустки у разі звільнення працівника, його переведення на роботу на інше підприємство або смерті працівника
Статтею 24 закону України «Про відпустки» передбачено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
У разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості.
Якщо працівнику при прийнятті на роботу було встановлено випробувальний термін, в подальшому його звільняють з підстав того, що він не пройшов цей випробувальний термін, йому зобов’язані нарахувати та виплатити компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки.
У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.
У разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, виплачується спадкоємцям.
Якщо потребуєте правової консультації:
- телефонуйте Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
- завантажуйте мобільний додаток «Безоплатна правова допомога» (через Play Market та App Store).
Додаток дозволяє автоматично зателефонувати на номер 0 800 213 103 та отримати консультацію юриста.
0 Коментарів