Одноразове (Спеціальне) добровільне декларування
26 сер, 2021 0 Коментарів 380 Переглядів

Одноразове (Спеціальне) добровільне декларування

З 1 вересня 2021 року громадяни України матимуть право задекларувати активи, з яких не були сплачені податки, та таким чином легалізувати їх. Ця можливість надана нормами Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Положення цього Закону, які регулюють процедуру одноразового (спеціального) добровільного декларування, набрали чинності з 21 липня 2021 року.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) нею за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.
Збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування – це одноразовий обов’язковий платіж, розмір якого самостійно розраховується декларантом з вартості належних йому активів з урахуванням ставок такого збору, визначених підрозділом 9-4 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) та відображається ним в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації.
Які терміни його проведення?
Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року та передбачає сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування в порядку, строки і розмірах, встановлених Кодексом, та виконання інших умов, визначених Кодексом
Які активи підлягають одноразовому (спеціальному) декларуванню?
Спеціальному декларуванню підлягають будь-які активи фізичної особи- декларанта, які були одержані (набуті) нею за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.
Іншими словами декларуванню підлягають саме активи (а не доходи!), які належать фізичній особі на праві власності, які розміщені на території України та/або за її межами, але не всі з них. Докладніше з активами, що не можуть бути об’єктами одноразового (спеціального) декларування, можні ознайомитися в інформаційному листі ДПС України розміщеному на офіційному вепорталі ДПС за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/odnorazove-dobrovilne-deklaruvannya/rozyasnennya-dlya-platnikiv/informatsiyni-listi/489317.html .
Хто може скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням?
Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть такі категорії декларантів : фізичні особи – резиденти (у тому числі самозайняті особи); фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об'єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об'єкти декларування, і які відповідно до цього Кодексу є чи були платниками податків. Тут маються на увазі податки, які підлягають сплаті фізичною особою особисто чи через податкового агента із зазначених доходів.
А хто не може бути декларантом?
До осіб, які не можуть бути декларантами у одноразовому (спеціальному) добровільному декларуванні, належать: особи, які станом на дату початку періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави, або є особами, дієздатність яких обмежена і над такими особами встановлена опіка/піклування; особи, по відношенню до яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України від 14 серпня 2014 року № 1644-VII «Про санкції»; особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції (крім тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади).
Що ж до ставок одноразового (спеціального) добровільного декларування та куди подавати декларацію?
Ставки оподаткування доходів, які будуть задекларовані в рамках амністії.: 5% загальна ставка, 9% для закордонних активів та 2,5% для декларування активів у вигляді ОВДП. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6%, 11,5%, 3% відповідно із сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.
Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається до центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику виключно декларантом в електронній формі засобами Електронного кабінету https://cabinet.tax.gov.ua
Для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування декларант має розмістити кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в банках України до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом тридцяти календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

Виконуючи функції податкової служби, як сервісної та контролюючої, з високим рівнем довіри у суспільстві, а також в рамках єдиної інформаційної політики працівниками податкової служби щодня пропонується   користувачам: платникам податків, громадянам, представникам інститутів громадського суспільства актуальні інформаційні матеріали, анонси, роз’яснення та коментарі фахівців за допомогою основних інфоресурсів: офіційний вебпортал Державної податкової служби України https://tax.gov.ua/; субсайт   сервісу «InfoThttps://t.me/infoTAXbot; офіційні сторінкки у соціальній мережі Фейсбук: Державна податкова служба України https://www.facebook.com/TaxUkraine,
 Можна підписуватися  на канали інформування ДПС Телеграм https://t.me/tax_gov_ua; Державної податкової служба України в YouTube youtube.com/TaxUkraine; або телефонувати  за телефоном Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України 0 800 501 007.
 Подача одноразової (спеціальної) добровільної декларації є правом, а не обов’язком фізичної особи.  Декларант звільняється від кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності у випадку декларування таких активів! 
    Також повідомляємо, що   затверджено форму одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядок її подання  наказом Міністерства фінансів України від 02 серпня 2021 року № 439 «Про затвердження форми одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядку її подання», який набуває чинності з 01.09.2021, зареєстровано Міністерством юстиції України 19.08.2021 за № 1090/36712.

Щодо декларування максимальних роздрібних цін виробниками та імпортерами сигарил

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) до...

30 вересня 2020 року - граничний термін сплати ПДФО та військового збору, які визначені в

Цьогоріч останнім днем сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених громадянами у Податковій декларації про майновий стан і доходи за результатами 2019 року, є 30 вересня 2020 року. Також до 1 жовтня поточного року...

Стартувала деклараційна кампанія – 2020

З початку 2020 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2019 року. Платник податків може обрати зручний для себе спосіб подачі податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація): - особисто або...

0 Коментарів

Ми у соцмережах

Пошук на сайті

Випадкові новини

Авторизація