День української писемності та мови: історія свята
День української писемності та мови, як свято розвитку рідної мови, традиційно відзначають 9 листопада. За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі. Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця починається писемна українська мова. Зокрема, його перу належать такі відомі роботи: "Повість временних літ", "Житіє святих князів Бориса і Гліба", "Житіє Феодосія Печерського".
Свято встановлено 9 листопада1997 року, коли на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства, видано Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови». У цей день уже 20 років поспіль усі бажаючі пишуть диктант національної єдності та визначають свій рівень володіння рідною мовою. Також зазвичай нагороджують кращих українських літераторів і видавництва, які друкують книги українською мовою.
Довідково: Цікаві факти про українську мову
· Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Тараса Шевченка. Його переклали на 147 мов народів світу.
· Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".
· Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "п"; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана.
· Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.
· Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.
· Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?".
· Вважається, що перший художньо-літературний твір українською мовою був надрукований лише в 1798 році. Проте, вже в другій половині XVI століття переважно на західноукраїнських землях з’являються переклади новозавітних книг розмовною українською мовою. Серед них найбільш відомим є Пересопницьке Євангеліє, яке було створене в 1556–1561 роках.
0 Коментарів