Падіння — поширена травма на виробництві.
За видами подій загального травматизму на виробництві протягом 10 місяців 2022 року близько 30 % травмування сталося через падіння (під час пересування, з висоти, у колодязь, ємність, яму тощо).
Падіння на робочому місці буває 2 видів:
1) падіння на одному рівні переміщення — спотикання при нерівній поверхні, прослизання підошви взуття в результаті недостатнього зчеплення з поверхнею;
2) падіння з поточної поверхні на інший рівень — зі сходів, драбин, з рівня виконання робіт на нижні поверхи тощо.
Найчастіше працівники травмуються в осінньо-зимовий період через такі фактори:
- низька температура повітря, підвищена вологість (дощ, сніг, хуртовина, туман, сильний вітер);
- слизька поверхня доріг, тротуарів;
- падіння бурульок, льодових (снігових) наростів, крижаних брил;
- недостатня освітленість території, робочих місць, проходів і проїздів у темну пору доби тощо.
Які основні заходи для мінімізації ризику травмувань через падіння?
- Усі розливи рідин і мокрі поверхні повинні негайно локалізуватися і забиратися. Найнебезпечнішими є залишкова вологість поверхні.
- Незахаращеність пішохідних доріжок у виробничому приміщенні й проходах.
- Достатня оглядовість при перенесенні вантажів.
- Усі проходи, проїзди й доріжки повинні бути достатньо освітлені.
- Завжди необхідно носити зручне взуття на неслизькій підошві.
- Використання безпечної драбини. Заборонено експлуатувати стільці або столи, а також випадкові поверхні й предмети як опору.
- Застосування в небезпечних зонах знаків безпеки згідно з Технічним регламентом знаків безпеки і захисту здоров’я працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року № 1262.
В осінньо-зимовий період необхідно забезпечити:
- Формування пішохідних доріжок, проїздів і стоянок транспортних засобів на території підприємств, установ, організацій. За наявності снігового покриття своєчасно проводити відповідні роботи (прибирання та посипання речовинами, що виключають ковзання під час ожеледиці). Прибирання територій здійснюють у такій послідовності:
- спочатку — тротуари, пішохідні доріжки до основних будівель;
- потім — дворові території.
У випадку ожеледі тротуари й пішохідні доріжки посипають піском. Прибирання, крім снігоочищення під час снігопадів, проводять у ранкові або вечірні години. Якщо льодова плівка зберігається, дію повторюють через 2–3 години.
- Очищення покрівлі будівель від снігу — відповідно до Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 27 березня 2007 року № 62 (НПАОП 0.00-1.15-07).
- Працівників, які працюють на відкритій території, забезпечують ЗІЗ від знижених температур відповідно до вимог ДСТУ EN 342:2017.
- Очищати покрівлі можуть особи, які мають відповідну професійну підготовку, пройшли медичний огляд, інструктаж, навчання та перевірку знань із безпеки праці, забезпечені спецзнаряддям і ЗІЗ.
0 Коментарів