Вилучення з обігу монет 1,2 та 5 копійок полегшить готівкові розрахунки та зменшить суспільні витрати на готівковий обіг
Питання – відповіді щодо виведення з обігу розмінних монет.
Як відбуватиметься вилучення з обігу 1, 2 та 5 копійок?
З 1 жовтня 2019 року усі суб’єкти господарювання, що здійснюють підприємницьку діяльність, повинні припинити приймати монети номіналами 1, 2 та 5 копійок за всіма видами готівкових операцій.
Після цього, за 10 робочих днів, вони повинні здати їхні залишки до кас банків України для зарахування на поточні рахунки.
Зі свого боку, 1 жовтня 2019 року Національний банк припиняє підкріплювати банки України монетами цих номіналів. Відповідно, банки не видаватимуть їх з кас суб’єктам господарювання. Національний банк прийматиме від українських банків монети цих номіналів для зарахування на їхні кореспондентські рахунки.
Що робити з копійками, які залишаються на руках після 1 жовтня 2019 року?
Громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти монети номіналами 1, 2 та 5 копійок на монети та банкноти усіх номіналів, що перебувають в обігу, впродовж наступних трьох років:
— в банках України — до 30 вересня 2020 року включно;
— у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль) — до 30 вересня 2022 року.
Як довго можна обмінювати чи здавати копійки?
Монети номіналами 1, 2 та 5 копійок потрібно буде обміняти впродовж наступних трьох років до кінця вересня 2022 року.
Монети номіналом 25 копійок залишаються в обігу необмежений період часу. Їх не потрібно спеціально обмінювати, ними можна продовжувати розраховуватися.
Що Національний банк робитиме з вилученими монетами?
Національний банк утилізує вилучені з обігу монети номіналами 1, 2 та 5 копійок, знищивши на них мотиви зображень на спеціальному обладнанні, а метал піде на переплавку.
Чому Національний банк вилучає з обігу 1, 2 та 5 копійок?
Рішення Національного банку про вилучення з обігу монет номіналами 1, 2 та 5 копійок є наступним кроком у межах політики оптимізації готівкового обігу України.
Зумовлене це рішення такими причинами:
— монети номіналами 1, 2 та 5 копійок майже припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Крім того, суттєво зросла роль безготівкових розрахунків та змінилася поведінка споживачів;
— вартість виготовлення таких монет перевищує їх номінальну вартість. До того ж такі монети майже не повертаються з обігу до банківської системи;
— держава та інші учасники готівкового обігу систематично несуть витрати на оброблення, транспортування, зберігання цих монет;
— на сьогодні номінальний ряд гривні переобтяжений — він містить 17 номіналів (8 номіналів монет та 9 номіналів банкнот). У міжнародній практиці номінальні ряди нараховують у середньому 12 номіналів грошових знаків. У перспективі номінальний ряд гривні має наблизитися до світової практики.
Для чого Національний банк вирішив вилучати 1, 2 та 5 копійок?
Серед головних переваг вилучення монет номіналом 1, 2 та 5 копійок — підвищення зручності розрахунків та скорочення витрат:
- таке рішення є позитивним для держави і дозволить економити понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат регулятора на виготовлення та обробку монет найдрібніших номіналів;
- заклади торгівлі, громадського харчування, транспорт та банки зможуть не витрачати кошти на транспортування, збереження та обробку цих монет;
- готівкові розрахунки стануть простішими, а середня кількість монет, що припадають на одного українця, зменшиться більше ніж на третину.
Скільки на сьогодні монет номіналом 1 та 2 копійки знаходиться в обігу?
З часу грошової реформи у 1992 році випущено в обіг:
понад 2,4 млрд штук монет номіналом 1 копійка (на загальну суму 24,4 млн грн), з яких повернулося з обігу близько 156 млн штук;
майже 1,4 млрд штук монет номіналом 2 копійки (на загальну суму 27,9 млн грн), з яких повернулося з обігу близько 101 млн штук;
понад 1,9 млрд штук монет номіналом 5 копійок (на загальну суму 95 млн грн), з яких повернулося з обігу близько 174 млн штук;
У кількісній структурі монет в обігу питома вага монет номіналом 1 копійка становить 19%, номіналом 2 копійки — 11%, номіналом 5 копійок — 14% (найбільша питома вага — 29% — у монети номіналом 10 копійок).
Чи карбуються зараз монети 1, 2 та 5 копійок?
Національний банк не карбує монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок з 2018 року після впровадження правил заокруглення. Зараз карбуються лише монети номіналом 10 і 50 копійок та 1 і 2 гривні.
Чи існує подібна практика вилучення монет у світі?
Так, міжнародний досвід свідчить, що вилучення з обігу монет дрібних номіналів є поширеним і для інших країн: Нова Зеландія (у 1990 та 2006 роках), Норвегія (в 1972, 1982, 1992 та 2011 роках), Ізраїль (у 1991 та 2008 роках), Австралія (у 1990 році), Чехія (2003, 2008), Угорщина (2008) тощо.
Чи зможуть українці й надалі використовувати копійки для купівлі товарів та послуг?
Так. Монети номіналом 10, 25 та 50 копійок залишаються в обігу.
Як відбуватимуться розрахунки, якщо ціна буде кратна 1, 2 та 5 копійкам?
Для полегшення готівкових розрахунків застосовуються правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до 10 копійок.
Якщо йдеться про безготівковий розрахунок — то заокруглення не відбуватиметься і списуватиметься сума по чеку.
Де можна обміняти копійки на монети більших номіналів або на банкноти?
Усі накопичені монети можна обміняти на банкноти або на монети більших номіналів у відділеннях банків або у Національному банку.
Що робити, якщо у магазині або у банку відмовляються брати монети?
Гривня — банкноти і усі монети — як національна валюта є єдиним законним платіжним засобом на території України.
Усі суб’єкти господарювання або банківські установи зобов’язані приймати їх до розрахунків або для зарахування на рахунки. Також, якщо банк відмовляється обмінювати монети, громадяни можуть скаржитися до Національного банку.
0 Коментарів