22 січня – 11-ті роковини з дня загибелі перших Героїв Небесної Сотні Сергія Нігояна, Михайла Жизневського, Юрія Вербицького
22 січ, 2025 0 Коментарів 133 Перегляди

22 січня – 11-ті роковини з дня загибелі перших Героїв Небесної Сотні Сергія Нігояна, Михайла Жизневського, Юрія Вербицького

22 січня 2014 року, відкрився сумний рахунок Героїв, які загинули під час Революції Гідності, і яких згодом назвуть Небесною Сотнею. Загалом у списку Героїв Небесної Сотні 108 людей.

Протистояння на вулиці Грушевського, яке в подальшому призвело до перших жертв, почалося ще в неділю 19 січня 2014 року. Того дня традиційне недільне Віче переросло у ходу мітингувальників до Верховної Ради.

На той час вхід в урядовий квартал перекривали бійці підрозділу «Беркут». Почалося серйозне протистояння: майданівці перевертали автобуси, які використовувала міліція, кидали пляшки з бензином і бруківку в бійців «Беркуту». Для задимлення вулиці підпалювали шини; перекинуті автобуси почали горіти. У відповідь силовики застосовували сльозогінний газ і травматичну зброю, кидали світлошумові гранати, потім почали прицільно поливати людей з водомета. Бій, що тривав з різною активністю понад дві доби, завершився 21 січня, коли на вулицю Грушевського вийшли священнослужителі. Ставши між євромайданівцями та правоохоронцями, вони почали молитися, закликаючи сторони до завершення конфлікту і покаяння. Так, змінюючи один одного, священики змогли впродовж доби втримати протилежні сторони від силового протистояння.

Втім, уже наступного ранку, 22 січня, «Беркут» пішов у наступ і тимчасово відтіснив демонстрантів від Європейської площі. Того ж дня стало відомо і про перших, хто поліг на Майдані. Зранку 22 січня 21-річний Сергій Нігоян з Дніпропетровщини отримав на вулиці Грушевського смертельне поранення — картеч, поціливши в голову, шию та груди, не залишила йому шансів на життя. Згодом смертельне вогнепальне поранення у серце отримав 25-річний білорус Михайло Жизневський. Обидва Герої були активістами Майдану і брали участь у протестах фактично від самого початку.

Український вірменин Сергій Нігоян приїхав з Дніпропетровщини до Києва 8 грудня 2013 року. Він закарбувався в пам’яті сучасників прочитанням уривка з поеми «Кавказ» у рамках проєкту «Наш Шевченко»:
«І вам слава, сині гори,
Кригою окуті.
І вам, лицарі великі,
Богом не забуті.
Борітеся —
поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас
слава
І воля святая».

В одному з інтерв’ю на запитання, чому він на Майдані, Сергій Нігоян відповів: «Це моє майбутнє теж. Мені жити в цій країні».
Білорус Михайло Жизневський емігрував до України ще 2005 року. З перших днів Революції Гідності увійшов до «Самооборони Майдану». Але вранці 22 січня серце Михайла біля стадіону «Динамо» зупинила куля з мисливської рушниці.

Львів’янина Юрія Вербицького було викрадено 21 січня просто з офтальмологічного відділення Жовтневої лікарні Києва. На той час організовані владою бандити спеціально розшукували по столичних лікарнях поранених євромайданівців, викрадали їх та жорстоко з ними розправлялися.

Ще 3 грудня 2013 року Юрій Вербицький успішно захистив дисертацію за спеціальністю геофізика та, взявши відпустку, вирушив на Майдан, де працював на кухні. Розносячи чай захисникам вулиці Грушевського, він і отримав поранення в око.

22 січня 2014 року тіло Юрія Вербицького зі слідами тортур було знайдено поблизу села Гнідин Бориспільського району. Саме поблизу того місця розташовувалася тренувальна база «Беркута».

Крім того, 22 січня отримали поранення й померли наступного тижня в лікарнях активісти Революції Гідності Роман Сеник та Олександр Бадера.

Михайло Жизневський став першим, з ким прощалися на Майдані – 26 січня у Михайлівському Золотоверхому соборі відбулася панахида за загиблим. Після панахиди тіло Михайла пронесли вулицями Володимирською, Богдана Хмельницького та Хрещатиком повз Майдан Незалежності до барикад на вулиці Грушевського.

Тоді ж вперше прозвучала пісня «Плине кача по Тисині», яка надалі стала неофіційним реквіємом-прощанням на похоронах загиблих на Майдані.

День Героїв Небесної Сотні
Інші новини лют. 2024

День Героїв Небесної Сотні

20 лютого в Україні вшановують пам'ять Героїв Небесної Сотні – людей, які десять років тому поклали своє життя у боротьбі за незалежність України. «Небесна Сотня» – так в Україні називають героїв, які загинули на Майдані взимку 2013-2014-го у дні...

20 лютого - День  Героїв Небесної Сотні
Інші новини лют. 2022

20 лютого - День Героїв Небесної Сотні

20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні”. Цього дня вшановуємо пам’ять про...

20 лютого - День Героїв Небесної Сотні
Інші новини лют. 2020

20 лютого - День Героїв Небесної Сотні

Людина, розумна людина, завжди сподівається на краще. Це природно, адже ми не станемо заперечувати, що найчастіше обставини, що нас оточують, просто змушують нас це робити. Надія супроводжує нас, напевно всюди, але що ми готові зробити для того, щоб...

0 Коментарів

Ми у соцмережах

Пошук на сайті

Випадкові новини

ЛІНІЯ ДРОНІВ

ЛІНІЯ ДРОНІВ

04 бер, 2025 0

Авторизація