1 грудня-Всесвітній день боротьби зі СНІДом
1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 23,3 мільйона отримують антиретровірусне лікування. Відповідно до даних ООН, кількість випадків СНІДу за останні роки скоротилась на 20%. Водночас в Україні показник захворюваності серед дорослого населення складає 1,1% – щодня реєструється 48,5 випадків захворювання на ВІЛ. Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН. Міжнародним символом боротьби зі СНІДом є "червона стрічка". Цю емблему створив у 1991 році американський художник Франк Мур, який помер від СНІДу у 2002 році у 48-річному віці. Нині символ використовують ВООЗ, агентства ООН та безліч благодійних фондів.
Щороку Всесвітній день боротьби зі СНІДом проводиться під різними гаслами, що відображають наявні проблеми, пов’язані із захворюванням. У 2021 році він проходить під девізом "Ліквідувати нерівність. Покінчити зі СНІДом. Припинити пандемії".
До 2004 року координатором проведення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом була Об'єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS). Із 2004 року цим питанням опікується керівний комітет Світової кампанії зі СНІДу у консультації з громадянським суспільством, організаціями та державними установами, пов'язаними з діяльністю щодо розв'язання проблем ВІЛ.
Як заявили в ООН, без рішучих дій щодо боротьби з нерівністю світ може не виконати поставлені цілі щодо перемоги над СНІДом до 2030 року. Цю проблему посилює продовження пандемії COVID-19 та пов’язана з пандемією соціально-економічна криза.
Чи існує лікування
Вірус імунодефіциту людини був ідентифікований у 1983 році – за два роки після відкриття СНІДу. Відтоді були розроблені десятки антиретровірусних препаратів для лікування хвороби. Комбінації різних препаратів збільшують ефективність контролю вірусу та знижують ймовірність розвитку стійкості до лікування.Сучасні стандарти передбачають лікування ВІЛ щонайменше трьома різними антиретровірусними препаратами. Така терапія не дає вірусу розмножуватися та може призвести до його зникнення із крові, що дозволяє імунній системі відновитися, подолати інфекції та запобігти розвитку СНІДу.
Як зазначають в UNAIDS, на сьогодні тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини, яка приймає антиретровірусні препарати, не відрізняється від тривалості життя здорової людини того ж віку.
Де перевіритись на захворювання
Пройти тест на наявність ВІЛ-інфекції можливо як у приватних, так і в державних лабораторіях у кабінетах довіри. При цьому зробити експрес-тест на хворобу можна й за направленням сімейного лікаря.Перелік пунктів, де можна безкоштовно перевіритись на хворобу, можна знайти за посиланням.
0 Коментарів