ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ: ЩО ЗМІНИЛОСЯ У НОВІЙ ФОРМІ?
Нагадаємо, що постановою КМУ від 28.12.2021 р. №1392 внесено зміни до постанов КМУ від 17.06.2015 р. № 413 і від 17.04.2019 р. №328. Зокрема, оновлено форму повідомлення про прийняття на роботу. Постанова набрала чинності 5 січня 2022 року. Що змінилося, чому і як тепер складати цей документ.
В ЯКИХ ВИПАДКАХ СЛІД ПОДАВАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ?
У статті 24 КЗпП зазначається, що працівник не може бути допущений до роботи без:
укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу,
та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.
Тобто, поки повідомлення про прийняття не подано (зауважимо – не подано правильно!), працівника до роботи допустити не можна.
Якщо ж допустити, це вважатиметься іншим порушенням законодавства з праці, і кожен такий випадок загрожуватиме окремим штрафом в розмірі 1 мінімальної зарплати (ст. 265 КЗпП). А відповідальним посадовим особам не слід забувати про адміністративний штраф, встановлений ст. 41 КУпАП за інші порушення вимог законодавства про працю, у розмірі від 30 до 100 нмдг (510 грн – 1700 грн).
ЯКИЙ СПОСІБ ПОДАННЯ ПОВІДОМЛЕННЯ?
У постанові зазначається:
“Установити, що повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається роботодавцем (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
За відсутності технічної можливості подання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері згідно з додатком разом з копією в електронній формі”.
Ця зміна стосується усіх роботодавців!
Отже, з 5 січня виключно в паперовій формі повідомлення більше не подається! Тож тепер, якщо і подаватимете повідомлення на папері, то лише з копією в електронній формі.
ЩО ЗМІНИЛОСЯ У ФОРМІ ПОВІДОМЛЕННЯ?
З 5 січня цей документ має таку назву «Повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту». Тож з назви зрозуміло, що про укладення гіг-контрактів в межах «Дія Сіті» теж треба буде повідомляти.
Нагадаємо, що гіг-контракт – це цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента «Дія Сіті» як замовника, а резидент «Дія Сіті» зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії.
Змінено й вступну частину документа і звучить вона так:, відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю «та ч. 1 ст. 23 Закону про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Ця метаморфоза також пов’язана з тими ж гіг-контрактами.
Усі графи повідомлення пронумеровано:
. Тип повідомлення (початкове, скасовуюче).
. Код згідно з ЄДРПОУ/ реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта.
. Найменування / прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) страхувальника.
. Порядковий номер.
. Категорія особи: (1 - наймані працівники за основним місцем роботи; 2 - працівники за сумісництвом; 3 - гіг-спеціалісти за гіг-контрактом; 4 - працівники на підставі цивільно-правових договорів).
. Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта.
. Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).
. Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) застрахованої особи.
. Номер наказу або розпорядження про прийняття на роботу/укладення гіг-контракту.
. Дата видання наказу або розпорядження про прийняття на роботу/укладення гіг-контракту.
. Дата початку роботи/початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом.
. Дата формування повідомлення у страхувальника.
0 Коментарів