Головне про колективні договори
16 травень, 2022 0 Коментарів 723 Перегляди

Головне про колективні договори

Через велику кількість звернень щодо реєстрації колективних договорів, хочемо ще раз нагадатии про порядок укладення колективного договору, його реєстрацію, відповідальність за відсутність колективного договору.
 КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР - це локальний акт, який укладають роботодавець та профспілковий орган. В колективному договорі регулюються трудові і соціально-економічні відносини між працівниками і роботодавцями. 
Загальний перелік питань, що підлягають врегулюванню у колективному договорі, визначено КЗпП та Законом України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-ХІІ (далі — Закон № 3356).
Колективний договір укладають усі без винятку підприємства - юридичні особи, які винаймають працівників, незалежно від форм власності і господарювання. 
У новоствореній організації колективний договір укладають у тримісячний строк після реєстрації організації, якщо законодавством передбачено реєстрацію, або після рішення про заснування організації, якщо не передбачено його реєстрацію (ст. 9 Закону № 3356). 
Згідно зі статтею 10 Закону № 3356 укладенню колективного договору передують колективні переговори.
УЧАСНИКИ КОЛЕКТИВНИХ ПЕРЕГОВОРІВ 
Колективний договір укладають роботодавець з однієї сторони і один або кілька профспілкових органів, а у разі відсутності таких органів - представники працівників, обрані і уповноважені трудовим колективом з іншої сторони (ст. 3 Закону № 3356), приміром Рада трудового колективу. 
Сторонами колективного договору є сторони соціального діалогу, склад яких визначає законодавство про соціальний діалог. 
Сторонами соціального діалогу на локальному рівні є:
-сторона працівників, суб’єктами якої є первинні профспілкові організації, а в разі їх відсутності - вільно обрані для ведення колективних переговорів представники (представник) працівників; 
-сторона роботодавців, суб’єктами якої є роботодавець та/або уповноважені представники роботодавця (ст. 4 Закону України «Про соціальний діалог» від 23.12.2010 № 2862-VI ). 
Увага! Укладання колдоговору є обов’язковим, якщо є ініціатива хоча б однієї сторони. Якщо жодна зі сторін не виявила ініціативи, то ніхто не може примусити сторони укласти колдоговір, адже обов’язковою умовою укладення будь-якого договору є вільне волевиявлення сторін (ст. 4 Конвенції МОП про застосування принципів права на організацію і на ведення колективних переговорів від 01.07.1949 № 98 , ст. 203 ЦК ).
ПОРЯДОК УКЛАДЕННЯ КОЛЕКТИВНОГО ДОГОВОРУ
Щоб укласти колдоговір з ініціативи роботодавця, виконайте наступні кроки:
1.Повідомте профспілку або Раду трудового колективу про бажання розпочати колективні переговори. 
2.Утворіть робочу комісію для колективних переговорів та підготовки проєкту колдоговору, забезпечте її роботу, отримайте від членів комісії зобов’язання щодо нерозголошення відомостей, які є комерційною таємницею і стали відомі під час переговорів. 
3.Проведіть переговори, документуйте погодження розбіжностей, оформіть протокол про схвалення проєкту.
4.Передайте проєкт колдоговору трудовому колективу на обговорення, винесіть проєкт на розгляд загальних зборів (конференції) трудового колективу, за потреби відновіть колективні переговори.
5.Передайте схвалений колективом проєкт колдоговору уповноваженим представникам сторін для підписання.
РЕЄСТРАЦІЯ КОЛЕКТИВНОГО ДОГОВОРУ 
Колективні договори підлягають повідомній реєстрації місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (ч. 11 ст. 9 Закону № 3356).
Порядок повідомної реєстрації колективних договорів визначено Постановою Кабміну «Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів» від 13.02.2013 № 115 (далі - Порядок № 115). 
В Болехівсьекій  територіальній громаді повідомну реєстрацію колективних договорів, змін і доповнень здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради.
Мета повідомної реєстрації — оприлюднення інформації про укладення договору, внесення змін і доповнень до нього.
Сторони колдоговору подають органові реєстрації на повідомну реєстрацію один примірник договору разом із додатками - оригінал паперового документа з прошитими і пронумерованими сторінками, а також супровідний лист. Замість паперового колдоговору можна подати електронну копію оригіналу паперового документа (фотокопії), засвідчену кваліфікованою електронною печаткою, або оригінал електронного документа з пов’язаними з ним кваліфікованими електронними підписами.
Орган реєстрації внесе запис до реєстру галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колдоговорів, змін і доповнень до них за 14 робочих днів. Відлік починається із дня, наступного після надходження колдоговору до органу реєстрації. Не пізніше наступного робочого дня після реєстрації колдоговору орган реєстрації письмово поінформує про це суб’єкта, який подав його на реєстрацію. 
Текст договору оприлюднять на сайті Болехівської міської ради. Виняток - інформація, доступ до якої обмежили сторони відповідно до закону або за їх рішенням. Примірник колдоговору, поданий на повідомну реєстрацію в паперовій або електронній формі, зберігатиме орган реєстрації до заміни новим.
ОЗНАЙОМЛЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ З КОЛЕКТИВНИМ ДОГОВОРОМ
На роботодавця покладається обов’язок ознайомити усіх працівників, у тому числі щойно прийнятих, з колективним договором (ч. 9 ст. 9 Закону № 3356). Факт ознайомлення працівник може засвідчити відміткою в спеціальній формі, наприклад, у Журналі ознайомлення працівників з колективним договором.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВІДСУТНІСТЬ КОЛЕКТИВНОГО ДОГОВОРУ
Законодавство не містить норм, які передбачають відповідальність за відсутність колективного договору.
Адміністративна та дисциплінарна відповідальність загрожує тільки за порушення вимог законодавства про порядок укладення та виконання колдоговорів:
за ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колдоговору;
за порушення і невиконання колдоговору; 
за ненадання інформації, необхідної для колективних переговорів і контролю.
-Щодо реєстрації колективного договору підприємства, організації, установи Болехівської ТГ звертайтесь у сектор праці управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Болехівської міської ради
-м.Болехів, вул. С.Стрільців, 22; каб. 17. Телефон: 34286

Колективний договір

Колективний договір — це локальний акт, який укладають роботодавець та профспілковий орган. В колективному договорі регулюються трудові і соціально-економічні відносини між працівниками і роботодавцями. Колдоговір, а за його відсутності — Положення...

Як правильно оформлювати роботу за договором ЦПХ?

Цивільно-правові договори не можуть укладатися на невизначений строк. Такий договір оформлюється лише на строк, за який має бути наданий результат роботи Основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим...

ВИРІШИЛИ ПОДАТИ НА РЕЄСТРАЦІЮ КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР?

Реєстрацію колективних договорів, змін та доповнень до них підприємств, установ та організацій, розташованих на території Болехівської міської Ради здійснює Управління праці та соціального захисту населення міськвиконкому (реєструючий орган)....

0 Коментарів

Авторизація