Вакцинація – найефективніший метод запобігання розвитку інфекційних захворювань
Імунізація проводиться згідно календаря щеплень – основного нормативного документу, який затверджений Міністерством охорони здоров’я України, змінюється та доповнюється відповідно до епідситуацій в країні, а також регламентує необхідну кількість вакцинації, яку проходить людина за життя.
Згідно з календарем профілактичних щеплень в Україні починаючи з дитячого віку людина отримує захист від 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту. Необхідні для дитини щеплення проти цих захворювань проводяться у поліклініці безкоштовно. Грип до календаря щеплень не входить, тому бажаючі вакцинуватися змушені купляти вакцину за власні кошти.
Щодо даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, то у світі понад 20 мільйонів людей не отримали необхідних вакцин. Побоювання щодо можливих побічних ефектів та не завжди аргументовані упередження щодо вакцинації є причиною відмови багатьох дорослих від щеплень себе та своїх дітей. Наслідки низького рівня імунізації населення спостерігаємо в Україні вже сьогодні – захворювання на кір та випадки дифтерії.
Про ситуацію, яка склалася зі щепленням в Івано-Франківську на даний період, говоримо з директоркою КНП «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги» Ольгою Савчук. «Наразі потреби у додатковій імунізації нема, зокрема дифтерії. Зараз спостерігаємо пік вакцинації від грипу, тому що почався епідсезон, і це є правильно, – сказала директор. – Невтішні дані з кором та дифтерією склалися через те, шо в Україні не сформувався колективний імунітет і становить біля 30%, коли щоб унеможливити поширення інфекції навіть при завезенні її з іншої країни цей показник має складати 95%».
Слід пам’ятати, що колективний імунітет є дуже важливим і для тих людей, які не можуть бути вакциновані за станом здоров’я та мають протипоказання до проведення щеплень, а їхнє безпечне проживання та перебування може бути тільки у суспільстві з високим рівнем охоплення щепленнями.
За словами керівниці центру, на сьогоднішній день з метою профілактичних щеплень в Івано-Франківську було використано понад 16 тисяч доз, коли за аналогічний період 2018 року тільки 7 тисяч доз. Охоплення вакцинацією від дифтерії в дорослого населення складає 70%, діти до одного року – 79,9%, 1 рік і старші – 76%, 18 місяців – 64,6%, 6 років – 97,2%. Високий рівень охоплення щодо імунізації від кору: діти 1 рік – 94%, 2 роки і більше – 93,8%, 6 років – 97,3%, 7 років і старші – 92,2%. Ольга Савчук переконана, що місто до кінця поточного року, за умови забезпечення необхідною кількістю вакцин, досягне потрібної цифри.
«Близько двох тижнів у нас не було вакцини, оскільки закінчилася попередня партія, і коли її привезли під кабінетами щеплень були черги людей. Такої ситуації ми не спостерігали навіть у першому півріччі 2019 року, окрім дитячої поліклініки», - додала фахівець. Вона також нагадує про першочергове вакцинування груп ризику, а саме людей з хронічними захворюваннями, у яких надмірна вага чи присутня супутня важка патологія, бо перебіг цих недуг у них протікає набагато важче. І наголосила, що вакцинація існує для того, щоб не захворіти, або при інфікуванні вже недугою, захворювання пройшло без ускладнень, це стосується і дифтерії, і поліомієліту, кору, туберкульозу, грипу тощо. Якщо людина імунізується, вона тим самим зміцнює свій імунітет і створює несприятливий клімат для розвитку та поширення
цих захворювань.
0 Коментарів