Присвячується 650-ій річниці першої писемної згадки про Болехів
З історією Болехова тісно пов'язані імена видатних та відомих по всій Україні людей, які в свій час принесли славу Болехову. До них насамперед належить Наталія Кобринська – українська письменниця і громадська діячка, організатор жіночого руху на Прикарпатті, одна з засновниць українського фемінізму. В Болехові Наталя Кобринська прожила понад 30 років. Біля музею історії міста Болехова імені Романа Скворія в 1990 році по вулиці Січових Стрільців встановлено пам’ятник Н. Кобринській. На місці будинку, де проживала письменниця стоїть пам’ятний знак, посвячений у 1993 році. На новому парафіяльному будинку (в старому з 1884 по 1904 рр. Н.Кобринська проживала з родиною Озаркевичів) по вулиці Озаркевичів, 9 в 1980 році встановлена пам’ятна таблиця письменниці і громадській діячці Наталії Кобринській.
Згадаємо і про національного поета Івана Франка, який часто бував у Болехові, гостював тут у друзів та збирав матеріали до своїх творів. У 2006 році на площі Івана Франка споруджено пам’ятник Франку до 150-річчя від дня його народження.
Тараса Шевченка в Болехові теж пам’ятають і шанують. На його честь встановлено меморіальну дошку з барельєфом у 1989 році на будинку по вулиці Шевченка,1. В жовтні 2019 року на пл.Франка, 3 урочисто встановили погруддя Шевченка.
В Болехові жив і працював краєзнавець та громадський діяч Роман Скворій. Завдяки йому Болехівський край отримав чудовий музей із масштабною збіркою експонатів. На будинку, в якому розташований музей історії м.Болехова ім.Р.Скворія встановлена в 1997 році меморіальна таблиця краєзнавцеві Романові Скворію.
Болехів пам’ятає знаменитого майстра скрипок Зенона -Володимира Петеша. На його честь встановлено меморіальну таблицю в 2003 році по вулиці Петеша, 1.
Меморіальна таблиця отцю - декану, культурно - громадському діячеві Володимиру Сухому встановлена на стіні церкви вмч. Параскевії по вулиці Церковній, 8 в 2007 році. На розі вулиць Січових Стрільців та Церковної в 2013 році споруджено статую Пресвятої Богородиці, яка ніби запрошує до ошатної церкви великомучениці Параскеви.
В 2005 році по вулиці Шкільній, 5 встановлено меморіальну таблицю скульпторові Михайлові Черешньовському .
На головному корпусі Прикарпатського фахового коледжу лісового господарства та туризму 1 червня 2013 року була встановлена меморіальна таблиця вченому-ліснику, доктору сільськогосподарських наук, професору Ярославу Сабану.
У Болехові є пам’ятники та пам’ятні місця, які нагадують про боротьбу українців з тоталітарними режимами ХХ сторіччя.
На Волоському цвинтарі Болехова встановлена пам’ятна Стела полеглим воякам у Першій світовій війні в тому числі і січовим стрільцям (1917 рік). В центрі міста по вулиці 24 Серпня височіє насипана в 1994 році Символічна могила борцям за волю України.
Болехів прикрашає ще один пам’ятник січовому стрільцю, художнику, скульптору та поету Михайлові Гаврилку, який урочисто відкрили 7 вересня 2014 року біля музею історії міста Болехова імені Романа Скворія. М. Гаврилко був уродженцем Полтавщини, відкривав перші українські школи на Волині, ставив пам’ятники Тарасові Шевченку на Прикарпатті і на Буковині, воював за Україну як повстанський отаман. У 1915 році в складі армії Січових Стрільців Гаврилко звільняв Болехів від російського війська.
На хвилі відродження незалежної України в Болехові по вулиці 24 Серпня в 2004 році постав пам’ятник жертвам сталінських репресій. По вулиці Січових Стрільців стоїть пам’ятник поетесі, політв’язневі Катерині Мандрик-Куйбіді. Встановлений в жовтні 2005року. На повороті по дорозі до Стрия по вулиці Стрийській,1 побудована каплиця на честь Іоанна Хрестителя, а біля неї в 1993 році встановлено пам’ятний хрест жертвам Голодоморів і репресій. На цьому ж місці в 2009 році споруджено пам’ятник отцю-декану, поету, політв’язню Ярославу Лесіву. На початку 90-х років на місці загибелі у 1950 році десантників-парашутистів – членів ОУН та їхнього командира сотника Михайла Дуди «Громенка» в Болехові в урочищі Бучники встановлено пам’ятний хрест.
У нашому місті є свій рекорд. По вулиці Коперника стоїть найбільший пам’ятник заввишки 12 метрів (хрест) Героям ОУН-УПА. В 1993 році цей пам’ятник було встановлено, а в 2013 – провели реконструкцію.
Є в Болехові пам’ятний знак воїнам – інтернаціоналістам по вулиці Коновальця, 1, але не завершений. Поруч стоїть братська могила воїнів радянської армії з 1956 року, а у 2005 році провели реконструкцію цієї могили.
В 2000 році на території храму Жінок Мироносиць споруджено пам’ятник Володимиру Великому.
В пам'ять про події, які відбулися на Майдані Незалежності з листопада 2013 року по лютий 2014 року і які увійшли в історію нашої незалежної України 21 вересня 2014 року по вулиці Грушевського було урочисто відкрито капличку, присвячену Героям Небесної Сотні.
Наша минувшина й теперішні часи якнайповніше відображені в фондах музею історії міста Болехова імені Романа Скворія.
За матеріалами музею історії міста Болехова імені Романа Скворія
Під такою назвою у неділю, 26 січня 2020 року, в Народному домі м.Болехова відбувся вечір пам’яті, присвячений 100-річчю з дня смерті української Аріадни – Наталії Кобринської. Хоч 22 січня минуло 100 років, відколи вона покинула земний світ, роль...
ТОВ "ПБС" продовжує капітальний ремонт дороги Гериня-Болехів. Роботи здійснюються методом холодного ресайклінгу. Автодорожники розпушують старе покриття, укріплюють основу, профілюють узбіччя. Після регенерації настелють шар асфальтобетону. На...
Учора, 20 листопада 2019 року, підприємство, що виграло оголошений Державним підприємством "ДОРОГИ ПРИКАРПАТТЯ" Івано-Франківської облдержадміністрації тендер, розпочало роботи на автодорозі Гериня-Болехів, яка проходить центральною частиною міста....
0 Коментарів