Болехів. Пам’ятники, пам’ятні місця.
02 лис, 2021 0 Коментарів 114 Переглядів

Болехів. Пам’ятники, пам’ятні місця.

Присвячується 650-ій річниці першої писемної згадки про Болехів

З історією Болехова тісно пов'язані імена видатних та відомих по всій Україні людей, які в свій час принесли славу Болехову. До них насамперед належить Наталія Кобринська – українська письменниця і громадська діячка, організатор жіночого руху на Прикарпатті, одна з засновниць українського фемінізму. В Болехові Наталя Кобринська прожила понад 30 років. Біля музею історії міста Болехова імені Романа Скворія в 1990 році по вулиці Січових Стрільців встановлено пам’ятник Н. Кобринській. На місці будинку, де проживала письменниця стоїть пам’ятний знак, посвячений у 1993 році. На новому парафіяльному будинку (в старому з 1884 по 1904 рр. Н.Кобринська проживала з родиною Озаркевичів) по вулиці Озаркевичів, 9 в 1980 році встановлена пам’ятна таблиця письменниці і громадській діячці Наталії Кобринській.
Згадаємо і про національного поета Івана Франка, який часто бував у Болехові, гостював тут у друзів та збирав матеріали до своїх творів. У 2006 році на площі Івана Франка споруджено пам’ятник Франку до 150-річчя від дня його народження. 
Тараса Шевченка в Болехові теж пам’ятають і шанують. На його честь встановлено меморіальну дошку з барельєфом у 1989 році на будинку по вулиці Шевченка,1. В  жовтні 2019 року на пл.Франка, 3 урочисто встановили погруддя Шевченка.  
В Болехові жив і працював краєзнавець та громадський діяч Роман Скворій. Завдяки йому Болехівський край отримав чудовий музей із масштабною збіркою експонатів. На будинку, в якому розташований музей історії м.Болехова ім.Р.Скворія встановлена в 1997 році меморіальна таблиця краєзнавцеві Романові Скворію.
Болехів пам’ятає знаменитого майстра скрипок Зенона -Володимира Петеша. На його честь встановлено меморіальну таблицю в 2003 році по вулиці Петеша, 1. 
Меморіальна таблиця отцю - декану, культурно - громадському діячеві Володимиру Сухому встановлена на стіні церкви вмч. Параскевії по вулиці Церковній, 8 в 2007 році. На розі вулиць Січових Стрільців та Церковної в 2013 році споруджено статую Пресвятої Богородиці, яка ніби запрошує до ошатної церкви великомучениці Параскеви.
В 2005 році по вулиці Шкільній, 5 встановлено меморіальну таблицю скульпторові Михайлові Черешньовському .
На головному корпусі Прикарпатського фахового коледжу лісового господарства та туризму 1 червня 2013 року була встановлена меморіальна таблиця вченому-ліснику, доктору сільськогосподарських наук, професору Ярославу Сабану.
У  Болехові є пам’ятники та пам’ятні місця, які нагадують про боротьбу українців з тоталітарними режимами ХХ сторіччя.
На Волоському цвинтарі Болехова встановлена пам’ятна Стела полеглим воякам у Першій світовій війні в тому числі і січовим стрільцям (1917 рік).  В центрі міста по вулиці 24 Серпня височіє насипана в 1994 році Символічна могила борцям за волю України.
Болехів прикрашає ще один пам’ятник січовому стрільцю, художнику, скульптору та поету Михайлові Гаврилку, який урочисто відкрили   7 вересня 2014 року біля музею історії міста Болехова імені Романа Скворія.  М. Гаврилко був уродженцем Полтавщини, відкривав перші українські школи на Волині, ставив пам’ятники Тарасові Шевченку на Прикарпатті і на Буковині, воював за Україну як повстанський отаман. У 1915 році в складі армії Січових Стрільців Гаврилко звільняв Болехів від російського війська.
На хвилі відродження незалежної України в Болехові по вулиці 24 Серпня в 2004 році постав пам’ятник жертвам сталінських репресій.  По вулиці Січових Стрільців стоїть пам’ятник поетесі, політв’язневі Катерині Мандрик-Куйбіді. Встановлений в жовтні 2005року. На повороті по дорозі до Стрия по вулиці Стрийській,1 побудована каплиця на честь Іоанна Хрестителя, а біля неї в 1993 році встановлено пам’ятний хрест жертвам Голодоморів і репресій. На цьому ж місці в 2009 році споруджено пам’ятник отцю-декану, поету, політв’язню Ярославу Лесіву. На початку 90-х років на місці загибелі у 1950 році десантників-парашутистів – членів ОУН та їхнього командира сотника Михайла Дуди «Громенка» в Болехові в урочищі Бучники встановлено пам’ятний хрест.
У нашому місті є свій рекорд. По вулиці Коперника стоїть найбільший пам’ятник заввишки 12 метрів (хрест) Героям ОУН-УПА. В 1993 році цей пам’ятник було встановлено, а в 2013 – провели реконструкцію.
Є в Болехові пам’ятний знак воїнам – інтернаціоналістам по вулиці Коновальця, 1, але не завершений. Поруч стоїть братська могила воїнів радянської армії з 1956 року, а у 2005 році провели реконструкцію цієї могили.
В 2000 році на території храму Жінок Мироносиць споруджено пам’ятник Володимиру Великому.  
В пам'ять про події, які відбулися на Майдані Незалежності з листопада 2013 року по лютий 2014 року і які увійшли в історію нашої незалежної України 21 вересня 2014 року по вулиці  Грушевського було урочисто відкрито капличку, присвячену Героям Небесної Сотні.
Наша минувшина й теперішні часи якнайповніше відображені в фондах музею історії міста Болехова імені Романа Скворія.За матеріалами музею історії міста Болехова імені Романа Скворія 

Свіча пам’яті на її вівтарі

Під такою назвою у неділю, 26 січня 2020 року, в Народному домі м.Болехова відбувся вечір пам’яті, присвячений 100-річчю з дня смерті української Аріадни – Наталії Кобринської. Хоч 22 січня минуло 100 років, відколи вона покинула земний світ, роль...

У Болехові триває капітальний ремонт дороги

ТОВ "ПБС" продовжує капітальний ремонт дороги Гериня-Болехів. Роботи здійснюються методом холодного ресайклінгу. Автодорожники розпушують старе покриття, укріплюють основу, профілюють узбіччя. Після регенерації настелють шар асфальтобетону. На...

У Болехові розпочали капітальний ремонт дороги Гериня-Болехів

Учора, 20 листопада 2019 року, підприємство, що виграло оголошений Державним підприємством "ДОРОГИ ПРИКАРПАТТЯ" Івано-Франківської облдержадміністрації тендер, розпочало роботи на автодорозі Гериня-Болехів, яка проходить центральною частиною міста....

0 Коментарів

Авторизація