33 роки тому була прийнята Декларація про державний суверенітет України
16 лип, 2023 0 Коментарів 471 Перегляд

33 роки тому була прийнята Декларація про державний суверенітет України

16 липня 1990 року Верховна рада Української Радянської Соціалістичної Республіки ухвалила доленосний документ – Декларацію про державний суверенітет України, яким визначені основи державного, політичного, економічного ладу, та підкреслені самостійність і суверенітет України. За прийняття цієї Декларації проголосувало більш ніж 98 відсотків депутатів тодішньої Верховної Ради.

Свій підпис під документом поставив перший заступник голови Ради Іван Плющ. Від дня прийняття документу від імені народу могла виступати виключно Верховна рада України, а територія України в існуючих межах проголошувалася недоторканною. При прийнятті Декларації про державний суверенітет України влітку 1990 року ВР УРСР керувалася волею народу України, прагненням створити демократичне суспільство, потребою всебічного забезпечення прав і свобод людини, пошаною до національних прав усіх народів, турботою про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнанням необхідності побудови правової держави, а також мала на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України. 

Дата прийняття Декларації про державний суверенітет України була оголошена Днем незалежності України. Однак згодом святкування перенесли на 24 серпня, адже саме у цей день у 1991 році Верховна рада прийняла Акт проголошення незалежності України і остаточно вивела державу зі складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік.  У період із 1989 до 1991 року майже усі республіки СРСР прийняли декларації про державний суверенітет. У березні 1991 року було проведено всесоюзний референдум, на якому більшість населення проголосувала за збереження СРСР. Втім, Литва, Естонія, Латвія, Грузія, Молдова та Вірменія, які на той момент оголосили про свою незалежність або перехід до незалежності, не брали участі в референдумі.

За результатами голосування 20 серпня 1991 року планувалося заключити новий Союз суверенних держав. За день до цієї дати деякі державні діячі в Москві спробували вчинити державний переворот і повернути владу Комуністичній партії СРСР. Втім, події, відомі під назвою ГКЧП, зазнали невдачі. Вже 8 грудня 1991 року у Біловезькій пущі підписана угода, якою остаточно було оформлено розпад СРСР.
Закладені до Декларації положення та закріплення їх у Конституції дозволило нам вистояти і 24 серпня 1991 року проголосити повну державну незалежність України.

 Тоді нам здавалося, що поставлено останню крапку в імперських амбіціях москви, проте боротьба за нашу незалежність триває досі. Тепер — на полі бою. Але ми й цього разу переможемо та вже остаточно зруйнуємо московську імперію зла!
Все буде Україна!

16 липня – День проголошення Декларації про державний суверенітет України
Інші новини лип. 2022

16 липня – День проголошення Декларації про державний суверенітет України

16 липня 1990 року Верховна рада Української Радянської Соціалістичної Республіки ухвалила доленосний документ – прийняла Декларацію про державний суверенітет України, яким визначені основи державного, політичного, економічного ладу та підкреслені...

Декларація про державний суверенітет України
Інші новини лип. 2020

Декларація про державний суверенітет України

Цього дня 30 років тому Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України ( про це нагадує Укрінформ). У преамбулі цього документа проголошувалося «верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади Республіки в межах...

28 червня - День Конституції України
Інші новини чер. 2020

28 червня - День Конституції України

28 червня 1996 Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України - першу Конституцію незалежної української держави. Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі всю ніч з 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження...

0 Коментарів

Ми у соцмережах

Пошук на сайті

Випадкові новини

Авторизація