Наталія Кобринська – шлях поступу: від ідей до дій
8 червня 2025 року, у 170-у річницю народження видатної української письменниці, громадської діячки, першої української феміністки Наталії Кобринської у Народному домі м. Болехова відбувся другий день міжнародної конференції “Наталія Кобринська – шлях поступу: від ідей до дій”,
Приємно вразило, що подія об'єднала історію, сучасність та натхнення жіночого поступу, численно зібравши науковиць, громадських діячок, мисткинь і всіх, хто досліджує та популяризує жіночу спадщину.
Розпочали другий день конференції хвилиною пам’яті та подяки тим, хто заплатив життям за те, щоб ми могли на своїй землі працювати та жити.
Модераторка заходу Слава Світова запросила до привітального слова міського голову Болехова Іван Яцинина. Іван Васильович зазначив, що така подія є визначною для міста Болехова та для громади, адже дуже важливим у наш час є продовження роботи Наталії Кобринської. Побажав усім дослідникам плідної праці на теренах Болехівщини задля збереження та популяризації культурної спадщини.
Із вітальними словами до учасників звернулася Почесна голова ВГО Союз Українок, депутатка Львівської обласної ради 1 та 8 скликання Ореслава Хомик. Зазначила, що Видавництво Creative Women Publishing має амбітну ініціативу - відбудувати будинок Наталії Кобринської у Болехові. Це прагнення щиро підтримує, тому внесла та передала свій символічний грошовий внесок для реалізації цього проєкту.
У цей день згадали імена відомих та сильних жінок, які виборювали право України на існування, за будь-яких обставин працювали і працюють для розбудови нашої держави та переглянули відеопрезентації та ролики. Українські жінки не лише берегині, а й волонтерки, захисниці, популяризаторки читання, науковиці, дослідниці, активістки…
Цікавим та змістовним був екскурс у життя Наталії Кобринської у доповіді докторки філологічних наук, заступниці директора з наукової роботи Інституту Івана Франка, дослідниці життя і творчості Наталії Кобринської Алли Швець.
Про життєвий шлях та діяльність на Болехівщині Наталії Кобринської, діяльність Лариси Дармохвал-Гавц у вшануванні пам’яті Наталії Кобринської розповіла Голова ВГО "Союз українок" Болехова Надія Гринішак.
Про перевидання альманаху «Перший вінок» та роботу над ним впродовж року разом з редакторкою Аллою Швець розповіла ведуча Слава Світова. Вона також поділилась ідеєю щодо намірів відбудови будинку Наталії Кобринської у Болехові та презентувала проєкт “Дім Кобринської”, як майбутньої письменницької резиденції та культурної платформи.
Музична пауза звучала у виконанні бандуристки, співачки, лідерки етноф’южн-гурту «Troye Zillia», засновниці фестивалю сучасної бандури «Lviv Bandur Fest», співзасновниці мобільної аплікації «Bandura App», керівниці організації «Unbeaten Path» Анастасії Войтюк.
До слова запросили також керівницю піар відділу видавництва Creative Women Publishing Тетяну Жидак, яка розповіла про роботу видавництва, п’яту річницю його заснування та які шляхи привели їх до Болехова.
Невеликі уривки з «Першого вінка» зачитала акторка, режисерка Оксана Стринадюк та на деякий час перенесла присутніх у той час, коли жили Наталія Кобринська та Олена Пчілка.
Директорка музею історії міста Болехова імені Романа Скворія Оксана Півень, яка розповіла про роботу на місцевому рівні для пам’яті про цю видатну жінку.
Серед співорганізаторів конференції – провідні наукові установи та громадські організації: Інститут Івана Франка НАН України, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Український жіночий фонд, Центр гендерної культури, Центр «Жіночі перспективи», мережа «Жіноче намисто Закарпаття», ГО «Д.О.М.48.24», феміністичне видавництво Creative Women Publishing.
Конференція стала простором осмислення ролі жінок в історії та сучасності. Наталія Кобринська є прикладом того, як одна людина може змінити хід історії через свою відданість ідеалам та безкомпромісну позицію. Її внесок у розвиток української культури та боротьби за права жінок неоціненний.
На завершення заходу всі бажаючі приєдналися до прогулянки туристичним маршрутом «Шляхами Наталії Кобринської у Болехові», який об’єднує 6 локацій. Короткі екскурсії на кожній з локацій провела наукова працівниця Музею історії міста Болехова імені Романа Скворія Галина Якимів.
0 Коментарів