Першопричиною смертності у світі є серцево-судинні захворювання
Інфаркт міокарда, тампонада серця, ішемічний чи геморагічний інсульт – ці стани настають різко і забирають життя людини за лічені години. Варто зауважити, що найбільш поширеними серцево-судинними захворюваннями є:
- гіпертонічна хвороба;
- хронічна серцева недостатність;
- міокардити різної етіології;
- кардіоміосклероз;
- вроджені та набуті вади клапанів, судин;
- стенокардія;
- дисліпідемії
Головні фактори ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань:
Наразі кожен другий українець має різний ступінь надмірної маси тіла. Це, у свою чергу, може стати причиною більшості хронічних захворювань, у тому числі й серцево-судинних.
- Підвищений артеріальний тиск
Кожен третій українець має підвищений артеріальний тиск і часто не знає про це. Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, гіпертонічна хвороба) виявляється у 25% дорослого населення України і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.
- Вживання алкоголю і тютюну
Зловживання алкоголем призводить до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого м’яза, розвитку інфаркту міокарда та порушення мозкового кровообігу — інсульту. Кожен п’ятий українець курить і цим, зокрема, істотно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Інтенсивне куріння з підліткового віку (понад 20 років) може скоротити життя на 20–25 років, в тому числі і внаслідок хвороб серця.
- Низька фізична активність
Достатній рівень оздоровчої рухової активності має лише 3% населення України. Недостатня фізична активність призводить до збільшення маси тіла і розвитку захворювань серця.
Стрес і тривожні стани більше ніж у 2 рази підвищують ризик серцево-судинних захворювань, а у разі хвороби — ускладнень та смерті.
- Підвищений рівень глюкози у крові.
Високий рівень глюкози у крові мають понад 2 млн українців, половина з яких не знають про це і, відповідно, не отримують необхідного лікування. Головні вороги серця — переїдання, недостатнє споживання овочів та фруктів, безконтрольне вживання висококалорійної їжі, напоїв, кухонної солі.
Щоб попередити розвиток цих захворювань та моніторити стан свого організму – необхідно систематично відвідувати свого сімейного лікаря.
Саме сімейний лікар є первинною ланкою процесу, тривалість якого залежить напряму від вас. Рання діагностика забезпечує швидке та якісне лікування. Головним завданням сімейного лікаря є недопущення розвитку хвороби, профілактика, корекція способу життя пацієнта, допомога перед вирішенням поставлених завдань.
Першими сигналами, які свідчать про необхідність звернення до лікаря є:
- біль у серці;
- задишка;
- набряки;
- запаморочення;
- головні болі;
- стрибки артеріального тиску;
- посилене та прискорене серцебиття;
- порушення серцевого ритму;
- слабкість та втома;
- оніміння рук та ніс;
- синюшність шкіри.
Окрім того, радимо профілактично звернутися усім особам із групи ризику: люди з ожирінням, обтяженою спадковістю, супутніми захворюваннями, особи похилого віку та спортсмени.
Начальник Долинського відділу ДУ «Івано – Франківський ОЦКПХ МОЗ» Юліана КОНИК
0 Коментарів