Сьогодні виповнилося 209 років з дня народження Т.Г.Шевченка
«Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!»
Т.Г.Шевченко
В історії кожного народу є імена, які він свято береже у своїй пам’яті і з великою любов’ю та повагою передає з покоління в покоління. Для українців такою святинею є видатний український поет, прозаїк, драматург, художник, політичний і громадський діяч, натхненник національних ідей, провідник добра, волі, щастя і правди – Тарас Шевченко. Він був людиною універсальних обдарувань та інтересів. Все його життя і творчість були присвячені Українському народу. Поет мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною суверенною державою, коли в Україні шануватимуться мова, культура та історія народу, а люди будуть щасливими.
Якими актуальними для нашого сьогодення є слова Т.Г.Шевченка «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава. І воля святая!»
Великого українського поета сміливо можна назвати духовним пророком української нації. Занурившись у його твори, можна чітко відстежити історичні передбачення та попередження, які йому були відомі ще 209 років тому.
Нагадаємо коротко про життя та творчість Тараса Григоровича Шевченка.
Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 у селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородського району Черкаської області) у сім'ї селянина.
Т. Шевченко є автором понад тисячі мистецьких творів. Найвідомішими поемами є "Наймичка", "Катерина", "Гайдамаки". Немає непевне жодного українця, який би не чув про вірші «Заповіт», «Думи мої», «Мені тринадцятий минало»,«Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями», "Зa сонцем хмаронька пливе", "Мені однаково, чи буду", "Реве та стогне Дніпр широкий", "Світає, край неба палає", "Село", "Тече вода з-під явора", "Тополя", "Три шляхи", "Тяжко-важко в світі жити" та багато інших творів.
Попри свою писемну творчість Т. Шевченко є також одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. У 1859-1860 роках виконав офорти з творів зарубіжних та російських художників, за які отримав звання академіка гравірування.
Ім'я Тараса Шевченка відоме в усьому світі: у багатьох країнах йому встановлені пам'ятники, його твори перекладені майже на всі мови світу, його ім'ям в Україні названі навчальні заклади, театри, площі, вулиці, міста.
10 березня 1861 року в Санкт-Петербурзі у віці 47-и років Тарас Григорович Шевченко пішов з життя. Його тимчасово поховали на місцевому Смоленському кладовищі, а через два місяці, на виконання волі Шевченка, його останки перепоховали на Чернечій горі під Каневом. Поет залишив по собі надзвичайно велику спадщину українському народові.
Ім’я Великого Кобзаря вписане золотими літерами в історію України. Через віки промовляє до нас слово великого поета, надихає нас, дає нам силу та мужність і нагадує, що ми – українці, що ми є народом. Великий Кобзар мріяв про те, щоб:
І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син, і буде мати,
І будуть люди на землі.
Справедливою даниною світлої пам’яті Тараса Шевченка має бути наша щоденна копітка праця в ім’я успішної європейської України, про яку мріяв Славетний Кобзар.
0 Коментарів