Працевлаштування ВПО: як оформити працівника без звільнення з попередньої роботи
21 бер, 2025 0 Коментарів 28 Переглядів

Працевлаштування ВПО: як оформити працівника без звільнення з попередньої роботи

Внутрішньопереміщені особи, які не розірвали попередні трудові відносини, можуть працювати лише за сумісництвом. Для офіційного звільнення можна використати дистанційне оформлення або звернутися до суду
Як працевлаштуватися внутрішньо переміщеній особі, яка не змогла звільнитися з попереднього місця роботи, не має трудової книжки і не може виконувати своєї основної діяльності через зруйнування підприємства?
У Держпраці роз’яснюють так: 
Працівникові надається право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю).
У разі неможливості припинити трудові відносини в порядку, встановленому законодавством про працю, їх припиняють у судовому порядку. Про це свого часу зазначило Мінсоцполітики в листі від 02.03.2016 №60/06/186–16. Тобто працевлаштуватися ВПО, яка з тих чи інших причин не змогла звільнитися з попереднього місця роботи, не має трудової книжки і не може виконувати своєї основної діяльності через зруйнування підприємства, може тільки за сумісництвом.
Щоб працевлаштуватися на основне місце, ВПО повинна звільнитися з попереднього місця роботи. Для цього працівник може зв’язатися зі своїм попереднім роботодавцем та обговорити питання звільнення за власним бажанням. 
Написати заяву на звільнення (одразу в заяві можна зазначити адресу, на яку можна надіслати трудову книжку) та надіслати її фото або сканкопію у месенджер чи на електронну пошту. На підставі такої заяви попередній роботодавець має видати наказ та оформити/надіслати трудову книжку.
Якщо на сьогодні зв’язку з попереднім роботодавцем немає, то зв’язатися можна буде спробувати в післявоєнний час. А якщо й потім розшукати роботодавця не вдасться, то потрібно буде звертатися до суду.
Але допоки питання про припинення дії трудового договору за попереднім місцем роботи не вирішено, підприємство може прийняти цього працівника на роботу виключно за сумісництвом.
Водночас варто зауважити, що в абз. 2 ч. 4 ст. 7Закону України від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»говориться, що ВПО, яка не мала можливості припинити трудовий договір, має право це зробити в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця. Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання такої заяви. 
Своєю чергою, центр зайнятості за місцем проживання ВПО повідомляє про це:
  • 1.роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними);
  • 2.у разі якщо у таких осіб не розірвані трудові договори з роботодавцем, що перебуває на непідконтрольній території або щодо якого відсутня інформація про місце перебування, заява зберігається у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на підконтрольній території до моменту деокупації (розблокування) відповідних територій, після чого протягом 7 календарних днів повідомляє роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними);
  • 3.територіальні органи ПФУ та ДПС.

Працівники можуть укладати додаткові трудові договори за сумісництвом

Частина 2 ст. 21 КЗпП дозволяє працівникам, крім основного трудового договору, додатково укладати трудові договори за сумісництвом Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на...

Порядок працевлаштування внутрішньо переміщених осіб

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свободи внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII. (Далі – Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщені особи - це особи, які є громадянами України, іноземцями або особами без...

Легалізація працевлаштування – як довести факт трудових відносин

Якщо трудовий договір між особою та роботодавцем не укладений, то трудові відносини по факту не закріплено, тож, коли особа виконує трудові обов’язки (фактично перебуває в трудових відносинах), а роботодавець не бажає оформити трудові відносини...

0 Коментарів

Ми у соцмережах

Пошук на сайті

Випадкові новини

Авторизація