Огляд судової практики: випадки компенсації моральної шкоди
08 лют, 2021 0 Коментарів 526 Переглядів

Огляд судової практики: випадки компенсації моральної шкоди

Заподіяння моральної шкоди та компенсація відповідних немайнових втрат може мати місце як в договірних, так і в деліктних правовідносинах (поза межами існуючих між потерпілим і завдавачем шкоди договірних чи інших правомірних зобов`язальних відносин). 
Відповідно до ст. 611 ЦК України моральна шкода підлягає відшкодуванню у разі порушення зобов'язання, якщо таке відшкодування встановлено договором або законом. 
Тобто законодавець указує на два випадки компенсації моральної шкоди - вони визначені умовами договору або випливають із положень законодавства (зокрема ст. 4 та 22 Закону України «Про захист прав споживачів»).
Спори про відшкодування фізичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов`язань, які підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів» чи інших законів, що регулюють такі зобов`язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.
Також, слід додатково виділити й те, що Верховний Суд встановив, що нарешті стало можливо отримати відшкодування моральної шкоди за несвоєчасне введення будинку в експлуатацію забудовником: “Висновки судів попередніх інстанцій про те, що Закон України «Про захист прав споживачів» не регулює правовідносини, що виникли між сторонами договору купівлі-продажу майнових прав щодо об'єкта нерухомого майна - житлове будівництво та про те, що вказаним договором не передбачено відшкодування моральної шкоди, а отже відсутні підстави для її відшкодування, є помилковими”.
Тому, моральна шкода споживачам за порушення цивільно правового договору компенсується незалежно чи зазначено про це у законі чи безпосередньо у договорі. 
Таку думку висловили судді Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду у постанові від 07 жовтня 2020 року у справі № 755/3509/18.

В Держпродспоживслужбі провели вебінар з питань захисту прав споживачів

15 березня в Україні відзначали Всесвітній день захисту прав споживачів. З нагоди свята в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області провели онлайн-семінар на тему «Захист прав споживачів, як складова частина забезпечення...

Огляд судової практики: споживач має право відмовитись від отримання туристичних послуг у випадку

Згідно із ч. 10 ст. 20 Закону України «Про туризм» якість туристичних послуг повинна відповідати умовам договору, порядок і способи захисту порушених прав туристів визначаються законодавством про захист прав споживачів. У п. 1 ч. 7 статті 20 Закону...

Які права мають туристи в разі скасування туру через COVID -19

У зв’язку з COVID -19 плани багатьох українців, які збиралися подорожувати за кордоном і заздалегідь придбали туристичні путівки, змінилися, і головним чином не з вини туриста. Чи повернуть кошти за не надані туристичні послуги та на що має право...

0 Коментарів

Ми у соцмережах

Пошук на сайті

Випадкові новини

Авторизація