Обережно борщівник: правила поведінки та методи боротьби з небезпечною рослиною
13 травень, 2025 0 Коментарів 24 Перегляди

Обережно борщівник: правила поведінки та методи боротьби з небезпечною рослиною

Звертаємо  увагу жителів Болехівської територіальної громади на небезпеку, спричинену борщівником Сосновського та методи боротьби з ним.

Рекомендації щодо боротьби з борщівником Сосновського 

Борщівник Сосновського («гераклова трава», «ведмежа лапа») це – багаторічна рослина родини зонтичних з 2-5-річним циклом розвитку. Ця культура, яку вирощували на корм (силос) для тварин у 50-ті роки минулого сторіччя З часом борщівник Сосновського почав поширюватись у вигляді своєї  здичавілої форми. Сік рослин, що потрапляє на шкіру з такими речовинами, під впливом сонячного світла (ультрафіолету) здатний підсилювати пігментацію шкіри людини і тварин, викликати дерматити, які називають "опіками".  Найчастіше  дерматити від попадання соку борщівника на шкіру проявляються у вигляді пухирів, які викликають   неприємні больові відчуття. Такі пухирі з  часом стають темними плямами, що сходять протягом 3-6 місяців. 

Біологічні особливості та умови поширення.

З центральної її бруньки на 3-5, рідше – на 2-3 році життя утворюється квітковий пагін. Квітка – складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується переважно насінням. Воно легко поширюється  з допомогою вітру і води, проростає неодночасно: першого року зазвичай - 20-70%, другого –30-60% від непророслого першого року. Деяке насіння борщівника може прорости тільки через 5-6, або навіть через 12-15 років! Одна  рослина може давати 15-20 тисяч, а в окремі роки   - до 100 тис. життєздатного насіння.

  Борщівник – морозо- і холодостійка  рослина (під снігом витримує морози до –40-50°С),  добре витримує приморозки до - 10°C і спеку до + 37°C. Вимогливий до світла, погано переносить затінення та покривні посіви. Може вегетувати 6-8 років. Коренева система  стержнева, добре розвинена, сягає до 2 м.  Висота рослин - до 2-2,5 м, порожнинне стебло завтовшки до 10 сантиметрів. Листки міцні, 80-100 см,  завдовжки і до 70 см завширшки, іноді довжини листка сягає до 2 м і більше,  тому і виникла  назва   – «гераклова  трава».

Борщівник має алелопатичні властивості і здатний  витісняти місцеві види рослин, включаючи хвойні дерева.

Методи  боротьби з борщівником.

1. Оранка декількаразів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша – поява можливості виїзду в поле;  друга –  до фази розгортання листків і викидання на поверхню суцвіть.

2. Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого  скошування.

3. Обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату) відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Перший раз - з початку відростання борщівника, другий -  через 15-20 днів,  обов’язково до цвітіння.  Біологічні властивості борщівника виключають можливість його повного знищення в результаті лише одноразового застосування  гербіцидів. Після першої обробки і знищення вегетативної маси на цій же площі необхідне проведення повторної обробки для знищення сходів борщівника. При внесенні гербіцидів необхідно забезпечити не менше як 80% змочування рослини.

Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.

Не рекомендується:

1. Скошувати борщівник в період закінчення цвітіння і початку зав'язування плодів, тому що це не матиме ефекту, якщо тільки скошені рослини не будуть знищені відразу після скошування.

2. Залишати скошений борщівник покинутим на місці. Навіть  насіння у фазу воскової стиглості борщівника здатне дати сходи.

3. Скошування борщівника у період осипання насіння з рослин, особливо у вітряну погоду.

4. Бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла. Краще використовувати водонепроникний захисний одяг.

5. Восени виконувати оранку на полях, зарослих борщівником, бо це буде сприяти нагромадженню насіння в грунтi.

Перша допомога при опіку борщівником Сосновського.

Якщо все ж відбувся контакт із соком рослин, то необхідно:

- по можливості, в найкоротші терміни,  промити уражені ділянки з господарським милом в проточній воді;  

- промити (саме промити, а не протерти) уражені ділянки спиртовмісної рідиною (одеколоном, горілкою, спиртом), змастити обпечену поверхню протизапальним засобом одноразово  і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини (одягом або пов'язкою);

 - не розкривати пухирів, які утворились;

- у випадку значних пошкоджень шкіри на місці пухирів, які розкрились, наносять підсушуючу мазь (цинкову) і накладають стерильну пов’язку;

- звернутись до медичних установ.

 Якщо контакт відбувся в темний час доби і не вжито ніяких заходів, то при опроміненні шкіри на наступний день клінічні симптоми бувають такі ж,  як і при ураженні вдень.

УВАГА! На території Болехівської територіальної громади продовжується відстріл хижих тварин

Виконавчий комітет Болехівської міської ради повідомляє, що на території мисливських угідь Болехівської міської організації УТМР продовжується відстріл та відлов вовків, лисиць, бродячих собак і котів, сірих ворон. Відстріл здійснюється колективом...

СКАЗ - ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНЕ ІНФЕКЦІЙНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ!

СКАЗ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей. Це захворювання може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням...

Обережно! Борщівник Сосновського!

Борщівник Сосновського — багаторічна рослина родини зонтичних, що виглядає, наче величезний кріп, і сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло, великі перисті листки. Ця рослина легко пристосовується до будь-яких умов, йому не страшні...

0 Коментарів

Ми у соцмережах

Пошук на сайті

Випадкові новини

Авторизація